Gazetka Szkolna - Aktualności

19 czerwca 2017r. (poniedziałek)
Uczestniczymy w akcji BEZPIECZNE WAKACJE 2017

-----------------***********--------***********-----------------
19 czerwca 2017r. (poniedziałek)
Konkurs biologiczny 2016/2017

W bieżącym roku szkolnym Dominik Skoczylas został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii. Dominik przygotowywał się pod opieką Barbary Mierzejewskiej. W tym roku zadania z biologii okazały się bardzo trudne i do finału w okręgu bielskim o tytuł laureata ubiegało się siedmioro uczniów. Uczeń naszego gimnazjum został jednym z sześciu laureatów i w związku z tym był zwolniony z testów gimnazjalnych obejmujących przedmioty przyrodnicze. Dominik swoją przyszłość wiąże z medycyną . Życzymy mu wielu sukcesów i osiągnięcia celu.


Barbara Mierzejewska

-----------------***********--------***********-----------------
19 czerwca 2017r. (poniedziałek)
Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Podobnie jak w poprzednich latach nasza szkoła wzięła udział w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Na szczeblu rejonowym w Bielsku-Białej reprezentowała nas Marzena Biesok, która zajęła pierwsze miejsce i przeszła do etapu okręgowego w Katowicach, gdzie zajęła II miejsce. Etap okręgowy składał się z dwóch części - należało przedstawić sprawozdanie z przeprowadzonej akcji prozdrowotnej i rozwiązać test. Marzena przygotowała prezentację multimedialną, którą przedstawiła na spotkaniu z rodzicami oraz plakat.


W ramach akcji prozdrowotnej pod hasłem „Smog zabija powoli”:
- Opracowano prezentację multimedialną dotyczącą przyczyn i skutków smogu, która została zaprezentowana na spotkaniu z rodzicami.
- Przygotowano, przeprowadzono i podsumowano ankietę dotyczącą wiedzy na temat smogu – przyczyny, skutki, zapobieganie i zachowanie podczas dni ze smogiem.
- Przygotowano informację o skutkach zdrowotnych smogu, która została przedstawiona uczniom naszego gimnazjum na apelu szkolnym oraz mieszkańcom Jasienicy podczas WOŚP.
- Przygotowaliśmy ulotki informacyjne dla rodziców i mieszkańców Jasienicy.
- Ogłoszony został konkurs na plakat, pracę plastyczną i prezentację multimedialną pod hasłem: „SMOG ZABIJA POWOLI”.
- W niektórych klasach na lekcjach wychowawczych oraz na lekcjach biologii podjęto dyskusję dotyczącą smogu w oparciu o film, który prezentowany jest na You tube „Zakręć smog”.
- Wykonana została gazetka szkolna informująca o przyczynach i skutkach smogu.
- Przygotowana została krótka informacja dla lokalnej gazety „Jasienica” dotycząca akcji przeprowadzanej w naszej szkole.
- Przeprowadziliśmy pogadankę pod hasłem „ Co wiem o smogu” w grupie sześciolatków w zaprzyjaźnionym przedszkolu w Jasienicy.
- Uczniowie wzięli udział w przygotowaniu procedur postępowania w razie wystąpienia smogu dla Gimnazjum w Jasienicy.


Barbara Mierzejewska

-----------------***********--------***********-----------------
8 czerwca 2017r. (czwartek)
KONKURS PRZYRODNICZY

W tym roku po raz kolejny odbył się szkolny konkurs przyrodniczy „OMNIBUS”. W pierwszym etapie, w formie pisemnej z zadaniami z biologii, geografii, chemii i fizyki zmagali się uczniowie klas II i III. Spośród uczestników wyłoniło się czterech najlepszych przyrodników w szkole.


30 maja cztery osoby przedstawiły swoje niezwykle ciekawe prezentacje z każdej dziedziny nauki. Były to następujące tematy:

Maja Ickiewicz – „Fizyka w transporcie”,
Katarzyna Zontek – „Mydła i emulsje”,
Dominik Skoczylas – „Papugi – moja pasja”,
Piotr Pochwalski – „Ziemia we Wszechświecie”.
Gratulujemy naszym zwycięzcom!


Dorota Łyś

-----------------***********--------***********-----------------
8 czerwca 2017r. (czwartek)
DZIEŃ SPORTU

Dnia 02.06.2017 r. na terenie naszego gimnazjum odbył się Dzień Sportu. Miał on miejsce w hali sportowej oraz na obiekcie rekreacyjno-sportowym. Został on zorganizowany w ramach obchodów Dnia Dziecka. Organizatorami wydarzenia byli nauczyciele wychowania fizycznego.W konkurencjach brało udział 10 klas. O godzinie 7:30 zebraliśmy się w klasach wraz z wychowawcami. Następnie, o godzinie 8:00 udaliśmy się na halę sportową, gdzie uroczyście Pani dyrektor rozpoczęła imprezę, a Pan Obracaj poinformował nas o jej planie. Później wszyscy udaliśmy się na zewnątrz, gdzie odbyły się następujące konkurencje:
- biegi na 240m,
- biegi na 480m,
- biegi na 960m,
- biegi sztafetowe 8x240m,
- skok w dal,
- rzuty minutowe do kosza,
- rzuty na celność (strącenie pachołków z bramki),
- drużynowe skoki w dal,
- klasowe przeciąganie liny.


Oceną poszczególnych konkurencji zajmowali się nauczyciele. Uczniowie bardzo chętnie kibicowali reprezentantom swoich klas, którzy bardzo się starali aby jak najlepiej wypaść. Każda klasa dostała wodę i batony, a muzyka umilała nam czas. Po bardzo ciężkich zmaganiach udaliśmy się na obiad oraz krótką przerwę, a następnie o godzinie 11:30 ponownie zebraliśmy się na hali sportowej. Nastąpiło tam zakończenie Dnia Sportu, gdzie Pan Leszek Obracaj podsumował wyniki poszczególnych klas. Większość klas była zadowolona z uzyskanych miejsc. Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom za zorganizowanie takiej imprezy, a zwycięzcom uczniom klasy 3A gratulujemy!


Asia Frycz

-----------------***********--------***********-----------------
8 czerwca 2017r. (czwartek)
Wiadomości spod siatki

Na zakończenie roku zzkolnego 2016/2017 krótkie podsumowanie wydarzeń siatkarskich, z udziałem uczniów naszej szkoły. Piłka siatkowa przyzwyczaiła nas już do solidnego i równego poziomu. Nie inaczej było w tym roku. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zgodnie awansowali do Finału Powiatu Gimnazjady, wygrywając po drodze etap gminny i półfinałowy. W efekcie dziewczęta w turnieju finałowym w Rybarzowicach zajęły trzecie miejsce, a chłopcy w Czechowicach Dziedzicach drugie. Dołożyliśmy do tego brąz Daniela Brudnego i Dawida Kołodziejczyka w powiecie w siatkówce plażowej oraz piąte miejsce Klaudii Guzdek i Eweliny Kidoń. Nieźle zaprezentowały się na piasku pary Szymala Zosia/Szczypka Klaudia oraz Szymala Kacper/Kukla Krystian.


Byliśmy również na meczach Orlen Ligi i Plus Ligi w Bielsku Białej, gdzie kibicowaliśmy siatkarkom BKS w potyczce z Mistrzem Polski – Chemikiem Police, oraz siatkarzom BBTS w pojedynku ze Skrą Bełchatów. Dla wszystkich zaangażowanych i mających swój udział w sukcesach siatkarskich wielkie gratulacje!


Zespół dziewcząt: PATRYCJA PYKA, KLAUDIA SZCZYPKA, ZOSIA SZYMALA, ANIA SUCHODOLSKA, KLAUDIA GUZDEK, EWELINA KIDOŃ, JULITA STOKŁOSA, MAJA ICKIEWICZ, WIKTORIA BEN, KASIA ZONTEK.


Zespół chłopców: DANIEL BRUDNY, DAWID KOŁODZIEJCZYK, KACPER SZYMALA, KRYSTIAN KUKLA, KACPER CZEKAJ, NIKODEM GUBAŁA, MATEUSZ WALICZEK, KLAUDIUSZ MENDREK, WOJTEK GRUSZKA.

Roman Gil

-----------------***********--------***********-----------------
7 czerwca 2017r. (środa)
Fani literatury i nie tylko ...

"Gdyby do szkoły chodziły Anioły ..." - tak zaczyna się jeden z tekstów popularnej szkolnej piosenki ... i rzeczywiście jest to prawda, bo w naszej szkole Aniołów nie brakuje, zwłaszcza tych, którzy maja artystyczna duszę :). W październiku uczennice klasy 1b postanowiły pochwalić się swoimi umiejętnościami i wraz z nauczycielką język polskiego założyły LITERACKIEGO BLOGA.


Przez cały rok szkolny dzielnie i systematycznie prezentowały swoją twórczość, sukcesy i porażki swoich kolegów z Gimnazjum w Jasienicy. Opowiadały o rzeczach ciekawych i takich, które nie były im obojętne. Pragnę serdecznie podziękować moim Aniołom za solidną pracę w roku szkolnym 2016/2017, a wszystkich uczniów zachęcić do obejrzenia i śledzenia Literackiego Bloga.

Miłych wakacji – Dagmara Ewertowska

-----------------***********--------***********-----------------
7 czerwca 2017r. (środa)
SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY O PIÓRO DYREKTORA GIMNAZJUM

23 maja 2017 r. odbył się w naszej szkole Finał Szkolnego Konkurs Ortograficznego, którego organizatorkami były nauczycielki języka polskiego. W konkursie wzięło udział 11 uczniów naszej szkoły, którzy zostali laureatami poszczególnych miesięcy.
Finał przeprowadzony w dwóch kategoriach:

I – laureaci konkursów ( wrzesień – maj)
II – kategoria VIP ( nauczyciele poloniści i Dyrektor gimnazjum w Jasienicy)
Uczestnicy zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii . Dyktando finałowe nosiło tytuł "Minireportaż o gimnazjalistce ze Świetoniowej, charcie i Murzynie". Najlepsza okazała się Klaudia Guzdek z klasy III A. Drugie miejsce zajęła Julita Stokłosa z klasy I b, a miejsce trzecie Izabell Kapinos z klasy III c.


W kategorii VIP najlepsza okazała się Pani Jolanta Szczugiel. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za miłą atmosferę panującą na ostatnim już w naszym gimnazjum konkursie ortograficznym.

Dagmara Ewertowska

-----------------***********--------***********-----------------
7 czerwca 2017r. (środa)
Szkolny Konkurs Chemiczny dla uczniów klas pierwszych

W dniu 1 czerwca 2017 r. uczniowie klas pierwszych wykorzystywali swoje wiadomości i umiejętności z chemii podczas drugiego etapu konkursu szkolnego w części praktycznej. Wcześniej rozwiązywali zadania teoretyczne. Zwyciężczynią konkursu zdobywając I miejsce została Julita Stokłosa (1b), II miejsce zajęła Justyna Raciak (1a), a III miejsce zdobył Łukasz Gawlik (1b). Gratulujemy.


Gabriela Handzel

-----------------***********--------***********-----------------
7 czerwca 2017r. (środa)
Szkolny Konkurs Chemiczny dla uczniów klas drugich

Uczniowie klas drugich w maju mierzyli się z zadaniami teoretycznymi podczas szkolnego konkursu. W dniu 30 maja wykonywali proste doświadczenia chemiczne w ramach drugiego etapu konkursu szkolnego w części praktycznej. Wśród uczestników zostało wyłonionych trzech zwycięzców: I miejsce Kacper Jasiński (2b), II miejsce Klaudia Pakieła (2d), III miejsce Aleksandra Galińska (2d). Gratulujemy.


Gabriela Handzel

-----------------***********--------***********-----------------
31 maja 2017r. (środa)
Pięknie i gwarowo

We wtorek, 30 maja 2017r. odbył się X Transgraniczny Gwarowy Konkurs Recytatorski „Tu som moji korzynie” organizowany przez Zespół Szkół w Pierśćcu oraz Stowarzyszenie „Nasz Pierściec”. W gwarowych potyczkach wzięło udział w sumie 57 uczestników podzielonych na trzy kategorie wiekowe. Nasze gimnazjum reprezentowały Ewelina Kidoń (3a) oraz Klaudia Grulich (1c), które przedstawiły teksty „Aktorka” i „Jak starzyk lyczył konie”.


Miło nam poinformować, że jury w składzie: Diana Pieczonka-Giec, Leszek Richter, Grzegorz Studnicki przyznało Ewelinie trzecie miejsce! Warto podkreślić, że poziom konkursu był bardzo wysoki – co zgodnie stwierdzili jurorzy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki, a zwycięzcy ciekawe nagrody. Ewelinie jeszcze raz gratulujemy i życzymy wielu aktorskich sukcesów!


Jolanta Szczugiel

-----------------***********--------***********-----------------
19 maja 2017r. (piątek)
Szkolenie z wolontariatu

W dniach 27 i 28 kwietnia 2017r. już drugi raz odbyło się dwudniowe, bezpłatne szkolenie w wymiarze 10 godzin lekcyjnych z Wolontariatu dla uczniów naszego gimnazjum. Szkolenie przeprowadzone zostało przez założyciela i koordynatora Centrum Wolontariatu przy Teatrze Grodzkim w Bielsku- Białej p. Monikę Pendolską. Uczestnikami szkolenia byli uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy wcześniej zadeklarowali chęć uczestnictwa. Szkolenie w formie warsztatów oparte było na nowatorskim, pilotażowym programie edukacyjnym skonstruowanym w oparciu o najwyższe standardy europejskie, dotyczące aktywności społecznej i obywatelskiej, uwzględniając zagadnienia poświęcone możliwościom rozwoju osobistego i zawodowego.


Podczas zajęć uczniowie poznali zagadnienia dotyczące organizacji pozarządowych, w jaki sposób działają oraz jak zaangażować innych i zachęcić ich do działania. Poznali również co to jest wolontariat oraz uczestnictwo społeczne i w jaki sposób działalność społeczna może pomóc młodym ludziom wejść na rynek pracy. Szkolenie miało na celu wzmacnianie poczucia odpowiedzialności młodzieży za swoje otoczenie i za własny rozwój, co prowadzi do budowy kapitału społecznego młodzieży, która w dalszym czasie może zainteresować się udziałem w lokalnych organizacjach. Na koniec warsztatów uczestnicy otrzymali certyfikaty.Monika Lisiecka

-----------------***********--------***********-----------------
19 maja 2017r. (piątek)
„Keep Calm and Speak English”

Końcem kwietnia grupa naszych uczniów gościła na dniach otwartych w Zespole Szkół ZDZ im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Bielsku-Białej, ale głównym powodem tej wizyty był konkurs języka angielskiego dla gimnazjalistów „Keep Calm and Speak English”. Walka między uczniami klas trzecich i drugich była zacięta. Czekając na wyniki uczniowie sprawdzili swoje siły na strzelnicy sportowej, wzięli udział w quizie geograficznym oraz mieli możliwość rozmowy z native speaker’em ze szkoły językowej Speak Up.


Zwyciężczynią konkursu została Isabelle Kapinos (3c), drugie miejsce zajęła Klaudia Guzdek (3a), a miejsce trzecie Martyna Choła (3c). Krótką relację z tego konkursu oraz zdjęcia można obejrzeć na stronie Zespołu Szkół .

Anna Strokosz

-----------------***********--------***********-----------------
19 maja 2017r. (piątek)
Konkurs chemiczny

W dniu 28 kwietnia odbyło się uroczyste rozdanie nagród laureatom konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjów organizowanych przez Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, pod patronatem Starosty Bielskiego i Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej.


W konkursie chemicznym Kasia Zontek z klasy 3C zajęła III miejsce, a Dominik Skoczylas również uczeń klasy 3C zajął V miejsce. Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom.

Gabriela Handzel

-----------------***********--------***********-----------------
3 maja 2017r. (środa)
AKADEMIA

28 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Opowieść o doniosłych wydarzeniach historycznych przeplatana była recytacją wierszy oraz śpiewem pieśni patriotycznych. Słowa wypowiedziane w trakcie przedstawienia dobitnie świadczyły o tym, że uczniowie naszej szkoły doceniają wartość działań podjętych przez przodków, są świadomi ceny, jaką musieli oni ponieść za uchwalenie przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.


Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwała pani Ksenia Sobańska, zaś nad oprawę muzyczną pan Stanisław Urban. Podczas uroczystości wręczono nagrody FENIKS przyznawane przez Radę Rodziców naszego Gimnazjum. Laureatami I stopnia zostali: Weronika Kuć, Paulina Kuś, Daniel Kocemba. Nagrodę SPECJALNĄ FENIKS 2017 otrzymał Piotrek Pochwalski. Gratulujemy i życzymy jeszcze większych sukcesów.Sabina Kliber

-----------------***********--------***********-----------------
10 maja 2017r. (środa)
Wycieczka klas sportowych

Dnia 26.04.2017 roku klasy sportowe naszego gimnazjum pod opieką Magdaleny Biesok i Sabiny Kliber brały udział w wycieczce na Stadion w Bielsku-Białej. Na co dzień na tym obiekcie rozgrywane są spotkania pierwszoligowego TS Podbeskidzia oraz grającego w trzeciej lidze BKS-u 'Stal' Bielsko-Biała. Zebraliśmy się przed szkołą około 7:30 i udaliśmy się autokarem na Rychlińskiego 19. Na miejscu przywitał nas były pomocnik Podbeskidzia - Dariusz Kołodziej oraz znany nam obrońca BKS-u i świetny trener Damian Zdolski, którzy podjęli się zadania oprowadzenia naszej grupy po obiekcie. Naszym pierwszym przystankiem była tzw. Strefa VIP, czyli pomieszczenie, w którym podczas meczy poczynaniom zawodników przyglądają się zaproszeni goście, sponsorzy oraz delegacje z drużyn przeciwnych.


Pan Darek wspomniał również o Loży Prezydenckiej, której niestety nie było dane nam oglądać. Następnie zeszliśmy piętro niżej na główny korytarz, którym piłkarze wychodzą na boisko. Nasz przewodnik wyjaśnił nam, że miejsce to „żyje” dwukrotnie w czasie dnia meczowego. Pierwszy raz przed wejściem piłkarzy na murawę, kiedy sędzia sprawdza czy ubiór jest zgodny z wymogami, a następnie po zakończeniu meczu, kiedy dziennikarze próbują złapać zawodników przed zejściem do szatni. Swoich sił w pierwszym wywiadzie na ściance spróbował jeden z naszych gimnazjalistów. Następnie zwiedziliśmy szatnię gospodarzy, mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć jak do meczu przygotowuje się zespół oraz w jaki sposób regenerują siły w przerwie i po spotkaniu. Dalej poszliśmy do miejsca, gdzie odbywają się pomeczowe konferencje prasowe ze sztabem szkoleniowym. Nasi przewodnicy wcielili się w rolę trenerów, a uczniowie w dziennikarzy. Zadawaliśmy im pytania dotyczące diety sportowców, radzenia sobie ze stresem itd. Na koniec zobaczyliśmy najbardziej pożądane miejsce - samo boisko wraz z ławkami rezerwowych. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie na tle stadionu oraz podziękowaliśmy naszym przewodnikom za wspaniałe przybliżenie nam stadionu „od kuchni”. Pragniemy podziękować panu Damianowi za możliwość zwiedzenia tego obiektu, oraz naszym wychowawczyniom za opiekę.

Krótki filmik możemy obejrzeć dzięki uprzejmości tspodbeskidzie.tv :) - FILM

Ewelina Kidoń i Klaudia Guzdek

-----------------***********--------***********-----------------
3 maja 2017r. (środa)
Konkurs filmowy

W styczniu 2017 otrzymaliśmy jako szkoła zaproszenie do udziału w konkursie filmowym, ogłoszonym przez Ambasadę USA, Fundację "Elektrownia Inspiracji" oraz Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej. Zadanie skierowane było do wszystkich pomysłowych i kreatywnych uczniów i polegało na nakręceniu krótkiego, 3 minutowego filmu. Filmik miał obrazować bariery, jakie uczniowie zaobserwowali w swojej najbliższej przestrzeni, a które utrudniają życie osobom z niepełnosprawnościami. Zespoły uczniowskie mogły do współpracy w tworzeniu materiału zaprosić również osoby z niepełnosprawnościami i/lub seniorów z ich najbliższego otoczenia, gdyż bezpośrednie relacje pozwalają najlepiej poznać potrzeby tych osób. Zaproszone do współpracy osoby z ograniczeniami sprawności nie musiały posiadać statusu ucznia.

Ostatecznie realizacji tego niełatwego zadania podjęła się grupa trojga uczniów klasy 2d, Martyna Gajda, Kordian Pagórski oraz Adam Bylok. Stanęli w szranki z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski i nagrali filmik.

Chociaż nasi uczniowie nie zajęli tym razem miejsca na podium, to jednak ich udział został doceniony przez organizatorów konkursu. Otrzymali dyplomy i upominki, a także, co jeszcze cenniejsze, nauczyli się patrzeć na innych ludzi i dostrzegać ich potrzeby.

Anna Szymkowiak

-----------------***********--------***********-----------------
19 kwietnia 2017r. (środa)
Egzaminy Gimnazjalne 2017


Część humanistyczna odbędzie się 19 kwietnia 2017 r. (środa):

  z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie trwał 60 minut
  dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas trwania egzaminu może zostać przedłużony nie więcej niż o 20 minut
  z zakresu języka polskiego egzamin rozpocznie się o godzinie 11.00 i będzie trwał 90 minut
  dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas trwania egzaminu może zostać przedłużony nie więcej niż o 45 minut

Część matematyczno-przyrodnicza odbędzie się 20 kwietnia 2017 r.(czwartek):

  z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia) egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie trwał 60 minut
  dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas trwania egzaminu może zostać przedłużony nie więcej niż o 20 minut
  z zakresu matematyki egzamin rozpocznie się o godzinie 11.00 i będzie trwał 90 minut
  dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas trwania egzaminu może zostać przedłużony nie więcej niż o 45 minut

Część z języka obcego nowożytnego odbędzie się 21 kwietnia 2017 r.(piatek):

  na poziomie podstawowym egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie trwał 60 minut
  dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas trwania egzaminu może zostać przedłużony nie więcej niż o 20 minut
  na poziomie rozszerzonym egzamin rozpocznie się o godzinie 11.00 i będzie trwał 60 minut
  dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas trwania egzaminu może zostać przedłużony nie więcej niż o 20 minut
-----------------***********--------***********-----------------
19 kwietnia 2017r. (środa)
POWIATOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DZIEWCZYN - JAWORZE 2017

12 kwietnia 2017 roku, odbyły się zawody sportowe piłki nożnej dziewczyn. W tym dniu wszystkim towarzyszyły ogromne emocje. W turnieju brało udział 7 drużyn: Wilkowice, Czaniec, Bystra, Bujaków, Jaworze, Czechowice Dziedzice oraz Jasienica. Najlepszym zespołem okazały się dziewczęta z Czechowic Dziedzic, natomiast nasze piłkarki uplasowały się na 2 miejscu.


Warto wspomnieć, że najwięcej bramek dla naszego zaspołu zdobyła Klaudia Szczypka, a na bramce świetnie sprawdziła się Izabela Łoboz. Reszta naszych piłkarek: Natalia Włodarczyk, Karolina Rzeźniczak, Ula Błaszczeć, Zuza Woźnica, Martyna Kłoda, Wiktoria Kliber, Kinga Lorek - wykazała się ogromną techniką grania. Naszym zawodniczkom należą się ogromne brawa, ponieważ dały z siebie 200%.


Damian Zdolski

-----------------***********--------***********-----------------
14 kwietnia 2017r. (piątek)

-----------------***********--------***********-----------------
5 kwietnia 2017r. (środa)
„Wielcy Polacy”

Po raz dziewiąty Gimnazjum w Rudzicy zorganizowało Powiatowy Konkurs Interdyscyplinarny „Wielcy Polacy”. Tym razem uczestnicy musieli poznać dogłębnie życie i twórczość Andrzeja Wajdy. Zadania – jak co roku- nie były łatwe, ale formuła konkursu pozwalała uczestnikom wspólnie ustalać prawidłowe odpowiedzi i dzięki temu poziom stresu był na pewno mniejszy. W konkursie udział wzięło osiem drużyn. Nasza wspaniała ekipa w składzie: Klaudia Guzdek, Dominika Huczko, Iza Kapinos oraz Piotrek Pochwalski zdobyła trzecie miejsce!!!


Gratulujemy i jesteśmy dumni! Zdjęcia prezentują m. in. pracę plastyczną naszej drużyny, która zdobyła szczególne uzanie pana Floriana Kohuta.


Jolanta Szczugiel

-----------------***********--------***********-----------------
5 kwietnia 2017r. (środa)
Jasienickie rekiny biznesu w Warszawie

W dniu 22 marca 2017 r. pięciu uczniów z Gimnazjum w Jasienicy – Klaudia Nowak, Aldona Żur, Konrad Gumoś, Kacper Jasiński oraz Jan Kawaler wzięło udział w niecodziennych rozgrywkach MetLife LifeChanger Cup zorganizowanych przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Uczniowie wraz z opiekunem p. Ksenią Sobańską sprawdzali swoją wiedzę z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości w Banku Landaua w Warszawie. Niesamowitych emocji uczestnikom spotkania dostarczyła gra na giełdzie. Bardzo szybko należało dostosować się do panującego stanu gospodarki i podjąć właściwe decyzje. Gra wymagała również współpracy w zespole i dobrego zorganizowania sie grupy osób. Podczas gry ekonomicznej uczniowie poznali tajniki prowadzenia własnego przedsiębiorstwa zmierzyli się z prawami popytu i podaży a także silną konkurencją ze strony kolegów.
Oprócz zaciętej rywalizacji na gimnazjalistów czekały liczne atrakcje - odwiedzili Park Miniatur a także poznali tajemnicze zakamarki przedwojennego banku „Wilhelm Landau". Najciekawszą atrakcją było zadanie wydostania się z zamkniętego pokoju (Escape Room), gdzie przez 60 min. uczestnicy rozwiązywali zagadki oraz korzystali ze wskazówek ukrytych w licznych skrytkach i schowkach.


Dwudniowy wyjazd do Warszawy gimnazjaliści z Jasienicy zapamiętają jako pouczającą wyprawę w świat biznesu. Program MetLife LifeChanger dostarczył im możliwość praktycznego sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Jasieniccy uczniowie nawiązali nowe znajomości i mogli porównać swoje umiejętności z innymi uczestnikami z całej Polski. Każdy z uczniów otrzymał od firmy Met Life dyplom i upominek - kamerę sportową.


Ksenia Sobańska

-----------------***********--------***********-----------------
5 kwietnia 2017r. (środa)
„Mieszkam w Beskidach”

Z przyjemnością informujemy, że nastąpiło ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Mieszkam w Beskidach” zorganizowanego przez Dom Kultury w Świnnej koło Żywca. Konkurs o charakterze interdyscyplinarnym miał na celu pokazanie piękna naszej Małej Ojczyzny – Beskidów. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Śląskiego i Małopolskiego Kuratora Oświaty. II miejsce w kategorii rysunek zdobył uczeń naszego gimnazjum Piotr Pochwalski – gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swojego talentu i pomysłowości.

Stanisław Urban

-----------------***********--------***********-----------------
29 marca 2017r. (środa)
„Słońce, słońce i życie”

W pięknych wnętrzach Pałacu Czeczów w Kozach odbyły się 24 marca 2017 r. eliminacje Pwiatowego Konkursu Recytatorskiego „Słońce, słońce i życie”. To już po raz dziewiętnasty zebrali się miłośnicy sztuki żywego słowa, a w ich gronie znalazły się reprezentantki naszego gimnazjum – Ewelina Kidoń oraz Paulina Kuś.


Dziewczyny pięknie zaprezentowały przygotowane teksty, które oceniało profesjonalne jury, z Rafałem Sawickim, aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej na czele. Wyniki obrad jury poznaliśmy w poniedziałek, okazało się, że do kolejnego etapu przeszła Ewelina, która 31 marca weźmnie w nim udział. Trzymajmy kciuki za naszą uczennicę!


Jolanta Szczugiel

-----------------***********--------***********-----------------
10 marca 2017r. (piątek)
Turniej piłki nożnej klas 1 i 2

W środę 8 marca 2017 roku, na hali sportowej w Gimnazjum w Jasienicy, odbył się Turniej piłki nożnej klas pierwszych i drugich. W turnieju, brało udział sześć drużyn. Pomimo tego, że każdy zespół dał z siebie wszystko, to zwyciężca był tylko jeden.


Drużyny zajęły następujące miejsca:
Toli Security - 1 miejsce
Koko Dżambo - 2 miejsce
Apap - 3 miejsce
Rak-Team - 4 miejsce
Tigers - 5 miejsce
Polonia Środa -6 miejsce


Każdy team dostał pamiątkowy medal i dyplom za udział w grze, a zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali piękny puchar. Tytuł króla strzelców otrzymał Daniel Brudny, natomiast najlepszym bramkarzem okazał się Kacper Szymala. Pierwsze trzy drużyny, stoczyły zaciętą walkę z uczniami z trzeciej klasy sportowej, która ostatecznie zakończyła się wynikiem 3:1 dla klasy 3. Wszystkim rozgrywką towarzyszyły ogromne emocja. Gratulujemy!

Damian Zdolski

-----------------***********--------***********-----------------
17 lutego 2017r. (piątek)
Siatkarskie aktualności

11 stycznia w Gimnazjum w Mazańcowicach odbył się turniej piłki siatkowej, w ramach Mistrzostw Gminy Jasienica. Zarówno reprezentacja chłopców jak i dziewcząt naszej szkoły wygrała swoje mecze po 2:0 i zgodnie awansowała do Półfinału Powiatu, który 22 lutego zostanie rozegrany w Jasienicy. Przyjadą do nas zespoły ze szkół z Bestwiny i Porąbki.


Skład chłopaków:
KOŁODZIEJCZYK DAWID – KAPITAN, WALICZEK MATEUSZ, GUBAŁA NIKODEM, MENDREK KLAUDIUSZ, BRUDNY DANIEL, SZYMALA KACPER, KUKLA KRYSTIAN, CZEKAJ KACPER, GRUSZKA WOJCIECH

Skład dziewcząt:
GUZDEK KLAUDIA, KIDOŃ EWELINA, SZYMALA ZOFIA, SZCZYPKA KLAUDIA, PYKA PATRYCJA, SUCHODOLSKA ANNA, STOKŁOSA JULITA, ICKIEWICZ MAJA, BEN WIKTORIA, ZONTEK KATARZYNA

Oczekując na półfinały powiatu skorzystaliśmy z zaproszenia i udaliśmy się do Bielska, by 1 lutego wziąć udział w Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora ZS Budowlanych. Reprezentacja chłopców po zwycięstwie z ZSB i porażce z GP 2 z Czechowic zajęła miejsce drugie, natomiast dziewczęta pokonując GP Kozy i ZSB wygrały turniej.


Wreszcie 15 lutego byliśmy świadkami meczu Orlen Ligi Kobiet, pomiędzy BKS PROFI CREDIT a CHEMIKIEM POLICE (aktualny Mistrz Polski), rozegranym w Bielsku Białej. Pomimo głośnego dopingu nasze siatkarki uległy wyżej notowanemu rywalowi, a nam na osłodę pozostaje wspólne zdjęcie z zawodniczkami BKSu.Roman Gil

-----------------***********--------***********-----------------
9 lutego 2017 r. (czwartek)


-----------------***********--------***********-----------------
9 lutego 2017 r. (czwartek)
Konkurs Kolęd I Pastorałek

W czwartek 5 stycznia 2017 r. w filii GOK w Rudzicy po raz czternasty odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Na scenie podczas przesłuchań konkursowych pojawiło się 35 wykonawców. W kategorii Gimnazja i ponadgimnazjalne kwintet saksofonowy z naszego Gimnazjum zdobył wyróżnienie. Konkurs odbył się pod patronatem Wójta Gminy Jasienica. Serdecznie gratulujemy.

Stanisław Urban

-----------------***********--------***********-----------------
9 lutego 2017 r. (czwartek)


-----------------***********--------***********-----------------
27 stycznia 2017r. (piątek)


-----------------***********--------***********-----------------
27 stycznia 2017r. (piątek)
25 Finał WOŚP kolejną szansą dla najmłodszych i seniorów

Dnia 15.01.2017 r. po raz 15 w Gimnazjum w Jasienicy odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej. Tym razem zebrane pieniądze zostały przeznaczone na ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. O godzinie 15:00 powitała zebranych pani dyrektor Gimnazjum w Jasienicy, Dorota Pękala, a prowadzące koncert Kasia, Wiktoria, Dominika i Michalina przedstawiły historię i program naszego koncertu. Swoją obecnością jak co roku zaszczycił nas Wójt Gminy Jasienica pan Janusz Pierzyna, który dokonał uroczystego otwarcia koncertu. Od początku można było odczuć miłą atmosferę, która towarzyszyła nam do samego końca. Porządku bacznie pilnowała pani dyrektor.

Do dyspozycji gości przybyłych na WOŚP były m.in. stoisk z ciastami, możliwość zakupienia cegiełek nagrodami, a dla szukających mocnych wrażeń - wyjście na ściankę wspinaczkową. Każda osoba, która wrzuciła darowiznę do puszki, dostała serduszko - symbol corocznej akcji. Jako pierwsze zaprezentowały się nasze koleżanki w występach wokalnych a następnie wspaniałe pokazy zaprezentowała grupa tańca nowoczesnego działająca przy GOK w Jasienicy. Ich występy przykuły uwagę zgromadzonych widzów i nagrodzone zostały gromkimi brawami. Potem zaczęła się sprzedaż darów od sponsorów w formie licytacji. Kolejną atrakcją był występ BIG BAND-u, działającego przy naszym gimnazjum pod batutą pana Stanisława Urbana, który jak zwykle, zachwycił wszystkich zebranych różnorodnością prezentowanych utworów, pozwolił oderwać się choć na chwilę od codziennych trosk. Następnie występ taneczny utalentowanych uczennic naszego gimnazjum, które pokazały wielkie show oraz wyjątkowy występ wokalny absolwentki Marty Pękali, która zaprezentowała się w kilku utworach. Nasza koleżanka Marzena Biesok wygłosiła prelekcję o smogu i jego wpływie na zdrowie ludzi. Następnie wysłuchaliśmy trzech piosenek, pięknie zaśpiewanych przez nasza absolwentkę Anetę Krehut, obejrzeliśmy występ taneczny grupy ze Szkoły Tańca CUBANA z Bielska – Białej. Po tańcu przyszedł czas na kolejny występ wokalny. Małgorzata Gaik i Robert Gajny zaśpiewali nam dwie piosenki. Następnie wystąpił kwintet instrumentów dętych składających się z uczennic z naszej szkoły.

W czasie całej imprezy można było kupić przepyszne ciasta przekazane przez rodziców naszych uczniów i sponsorów oraz napoje, a także cegiełkę z niespodzianką od sponsorów na rzecz WOŚP. Podczas naszego koncertu można było wrzucić do skarbonek pieniądze, które zbierały wolontariuszki działające w szkolnym Kole PCK i Samorządzie Szkolnym : Julka, Angelika, Klaudia oraz Ewelina. Gościliśmy również przedstawicieli bielskiego Sztabu WOŚP – Grupa Ratownictwa PCK z Bielska - Białej, pod który nasza szkoła podlegała. Na zakończenie oddano głos pani dyrektor Dorocie Pękali, która podziękowała wszystkim za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu koncertu.


Na uwagę zasługuje fakt, ze w programie tegorocznego 25 finału w większości wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W zbiórce pieniędzy na szczytny cel uczestniczyli również nauczyciele i rodzice, obsługując i pomagając w przygotowaniu tej imprezy. Misja ludzi dobrej woli osiągnęła swój cel. Zebraliśmy rekordową sumę 10 252,80 zł! Tegoroczny koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był bardzo udany. Takie imprezy charytatywne są bardzo dobrą okazją, aby pomóc ludziom, którzy najbardziej pomocy potrzebują. Oby więcej takich akcji.

Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i młodzież Gimnazjum w Jasienicy serdecznie dziękują wszystkim osobom, które wsparły naszą akcję i pomogły w organizacji XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. SIE MA!!!

autorki tekstu: J. Zemlik i A. Bożek

-----------------***********--------***********-----------------
11 stycznia 2017r. (środa)
Działalność grupy „Wolontariusze z Jasienicy”
Termin: od listopada 2015 do: nadal

Nasza grupa liczy ok 10 osób, głównie z klas 2 i 3, zaangażowanych w bardzo wielu obszarach. Jest to ciągła współpraca z opisanymi poniżej organizacjami.
1. Dom Małego Dziecka w Bielsku- Białej (Akcja „Okruch serca”, opiekunki: p. Gabriela Handzel i p. Małgorzata Piecha)
2. Dom Opieki Samarytanin w Bielsku-Białej (opiekun: p. Ewa Skrzyńska- Tomala)
3. Schronisko dla zwierząt Reksio w Bielsku- Białej (akcja „Anioły ze szkoły”, opiekunki: p. Anna Szymkowiak i p. Dorota Łyś)
4. Salwatoriańskie Hospicjum w Bielsku- Białej oraz parafia w Jasienicy (akcja „Pola Nadziei” - p. Monika Krajewska)
5. Szkolne koło PCK oraz współpraca z WOŚP (p. Barbara Mierzejewska).

Wolontariat w naszym Gimnazjum ma już wieloletnią tradycję. Chociaż inicjatywa na rozpoczęcie działalności wolontaryjnej wypływa zazwyczaj od opiekunów, to jednak pomoc, chęci i pomysłowość uczniów w tym zakresie jest nieodzowna. Co roku nowa grupa bezinteresownych, młodych ludzi zgłasza się do współpracy i, jak to zwykle bywa, te same osoby działają zwykle w bardzo wielu miejscach, dlatego połączyłam je wszystkie w jednym opisie. Młodzież naszej szkoły od kilku lat odwiedza małe dzieci w Domu Małego Dziecka w Bielsku- Białej. W ubiegłym roku nasze uczennice były tam dwukrotnie, w grudniu oraz w czerwcu. Przygotowały i przedstawiły dzieciom krótką inscenizację bajki pt.: „Czerwony Kapturek” oraz podarowały wcześniej zebrane słodycze i przedmioty codziennego użytku oraz prezenty zebrane w szkolnej akcji charytatywnej opiekunom dzieci.

Raz w miesiącu odbywały się wyjazdy grupy do domu opieki Samarytanin. Tu, dla kontrastu, młodzież spotykała się z osobami starszymi. Przestrzeń życia ulega w starości lub ze względu na rozmaite dysfunkcje znacznemu zawężeniu. Pojawiający się w domach opieki młodzi ludzie niejako tą przestrzeń rozszerzają samą swoją obecnością i swoimi umiejętnościami. Wolontariusz uświadamia sobie, że zdrowy nie jest lepszy, a chory (starszy) gorszy, ani na odwrót. Spotkanie: zdrowy-chory (starszy) to spotkanie ludzi na różnych etapach życia, dające korzyści po obu stronach.

Również w kierunku ludzi chorych skierowana jest nasza działalność „przyparafialna”, oraz związana z akcją „Pola Nadziei”. Wymienię tu tylko kilka naszych najważniejszych inicjatyw, takich jak:
-Program poetycko refleksyjny ,,Przemijanie" w szkole i parafii
-Audycja na Światowy Dzień Chorego oraz zorganizowanie paczek przy parafii Jasienica dla chorych i rozwiezienie przez młodzież, co umożliwia również tak ważny kontakt osobisty i rozmowę
-Przedstawienie i poczęstunek dla chorych w parafii
-Kiermasze w parafii i szkole na Boże Narodzenie i Wielkanoc, z których dochód w całości przekazany został na „Pola Nadziei”
-Zbiórka do puszek przy parafii
-Sprzedaż ciast i wody od sponsorów podczas zabawy andrzejkowej

Wzięliśmy również udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w akcji Gorączka Złota. Zebrane pieniądze zostały przekazane na wakacje dla dzieci z ubogich rodzin. Zaangażowanie naszych wolontariuszy nie jest wcale mniejsze w stosunku do zwierząt. Akcja „Anioły ze szkoły” to nasze „najmłodsze dziecko”. Rozpoczęliśmy ją w ubiegłym roku, jednak i na tym polu możemy pochwalić się całkiem pokaźnym dorobkiem. Zaczęło się od zbiórki żołędzi i kasztanów, które zostały przekazane dla działającego lokalnego koła łowieckiego „Ślepowron”. Zorganizowaliśmy zbiórkę darów rzeczowych (np. kocyków, misek, suchej karmy) dla zwierząt ze schroniska „Reksio” w Bielsku-Białej”, a następnie akcję dokarmiania ptaków przy szkole przez całą zimę. Karmniki otrzymaliśmy od koła łowieckiego, w podziękowaniu za zebrane kasztany i żołędzie.


Jako, że mamy na celu wychowywanie kolejnych pokoleń wolontariuszy, nasze uczennice systematycznie czytały dzieciom z miejscowego przedszkola książki o zwierzętach, a także dwie uczennice przeprowadziły lekcję dla uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej na temat: „Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?”. Wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie o zwierzętach zorganizowanym przez TOZRP (X miejsce w kategorii gimnazjum). Odbył się także szkolny konkurs fotograficzny – „Zwierzę – mój najlepszy przyjaciel”. Najlepsze zdjęcia zostały zaprezentowane na gazetce na korytarzu szkolnym. Niezależnie od tego, jaki charakter ma praca wolontariusza – czy jest to opieka nad dziećmi, osobami chorymi, czy starszymi, zwierzętami czy też pomoc w zorganizowaniu jakiejś akcji- zawsze rozwija umiejętności związane z zarządzaniem czasem. Godzenie nauki i życia prywatnego z pracą wymaga nie tylko dobrego planowania i umiejętności ustalenia priorytetów, ale przede wszystkim dyscypliny i konsekwencji. Uczy odpowiedzialności, bo mimo że jest to świadczenie bez wynagrodzenia, to bez względu na rodzaj realizowanego projektu, nie można go przerwać w dowolnym momencie. Wolontariat to tak naprawdę praca, która uczy... pracy.

Anna Szymkowiak

-----------------***********--------***********-----------------
10 stycznia 2017r. (wtorek)

Dyrekcja Gimnazjum

-----------------***********--------***********-----------------
3 stycznia 2017r. (wtorek)
Z MIKOŁAJEM W DOMU DZIECKA

Dnia 8 grudnia 2016r. uczennice klasy 2C – Paulina, Kinga, Klaudia, Weronika, Klaudia, Natalia, Ania, Maja wraz z opiekunem p. G.Handzel i rodzicami, odwiedzili Dom Małego Dziecka w Bielsku-Białej.


Uczennice przygotowały i przedstawiły dzieciom krótką inscenizację bajki pt: „Atomówki” oraz podarowały wcześniej zebrane słodycze i przedmioty codziennego użytku opiekunom dzieci. Podczas spotkania młodzież zadawała dzieciom zagadki związane z przedstawioną bajką, a następnie wychowankowie domu dziecka zaprosili ich do wspólnej zabawy. Uczennice miło wspominały wyjazd i panującą tam atmosferę, obiecały dzieciom, że wraz z Mikołajem przyjadą znów za rok.

Opiekun: G.Handzel

-----------------***********--------***********-----------------
3 stycznia 2017r. (wtorek)
Świąteczne ozdoby dla hospicjum

W dniu 17 listopada podczas zebrania z rodzicami na dolnym korytarzu Gimnazjum i 11 grudnia przy Kościele parafialnym w Jasienicy, odbyły się aukcje prac bożonarodzeniowych wykonanych przez uczennice klas 2c, 2b, 3c, 2d, pracujące w kole rękodzielniczym. Można było nabyć kartki świąteczne, ozdoby karczochowe, wstążeczkowe, z szyszek i orgiami, stroiki świąteczne i szopki bożonarodzeniowe.


Jak co roku dochód z aukcji był przeznaczony na wsparcie akcji „Pola Nadziei”, w ramach, którego wspieramy wyposażenie stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej. Koło rękodzielnicze już dziesiąty rok wspiera akcję pomocy hospicjum i jak co roku wszystkim biorącym udział w aukcji dziękujemy za okazane serce.


Opiekun koła: Gabriela Handzel

-----------------***********--------***********-----------------
2 stycznia 2017r. (poniedziałek)
Powiatowa Liga Szachowa

W tym roku szkolnym po raz pierwszy nasi uczniowie wzięli udział w rozgrywkach Powiatowej Ligi Szachowej. Turnieje rozgrywane były: w październiku w Poarąbce, w listopadzie w Kozach i Buczkowicach oraz w grudniu w Bielsku - Białej na terenie Starostwa Powiatowego. W każdym turnieju uczestnicy musieli rozegrać po siedem partii. Prowadzona była klasyfikacja indywidualna i drużynowa w kategoriach:
- szkoła podstawowa
- gimnazja.
Nasze Gimnazjum reprezentowali: Anna Suchodolska, Patrycja Pyka, Kacper Jasiński, Bartłomiej Biesok, Kacper Furnari, Konrad Konderla, Jakub Furnari oraz Szymon Kuźnik.Po każdym trunieju sumowane były punkty zdobyte przez czterech najlepszych zawodników każdej z drużyn. Ostatecznie podsumowanie Ligi odbyło się po ostatnim turnieju w Starostwie Powiatowym. Dużym sukcesem zakończyła rozrywki szachowe Ania Suchodolska, która w kategorii dziewcząt zdobyła I miejsce. Nasza drużyna ostatecznie zajęła III miejsce w kategorii Gimnazja. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Wiesława Cieślar

-----------------***********--------***********-----------------
21 grudnia 2016r. (środa)

Dyrekcja Gimnazjum

-----------------***********--------***********-----------------
21 grudnia 2016r. (środa)

-----------------***********--------***********-----------------
13 grudnia 2016r. (wtorek)
Konkurs z języka angielskiego

Końcem listopada nasi uczniowie brali udział w etapie szkolnym X edycji Konkursu Języka Angielskiego Szkół Gimnazjalnych. Konkurs ten jest organizowany przez III LO im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej we współpracy ze Szkołą Języków Obcych „Oxford-Centre” i co roku bierze w nim udział młodzież z gimnazjów z Bielska-Białej i powiatu bielskiego.
Najlepsi w etapie szkolnym okazali się:
1. Isabelle kapinos (3c),
2. Michał Szczepański (2b),
3. Martyna Choła i Maja Ickiewicz (3c).
W styczniu 2017r. okaże się, kto z nich zakwalifikuje się do kolejnego etapu i będzie reprezentował nasze gimnazjum w dalszych zmaganiach językowych.

Anna Strokosz

-----------------***********--------***********-----------------
10 grudnia 2016r. (sobota)
Turniej mikołajkowy o puchar Prezesa ULKS Grom Jasienica

W dniu 3 grudnia 2016 roku w hali Gimnazjum w Jasienicy odbył się turniej mikołajkowy w piłce nożnej. Uczestniczyły w nim takie drużyny jak: LKS Drzewiarz Jasienica grupa A i B, KS Rudzica, Zapora Wapienica oraz GKS Czarni Jaworze. Drużyny konkurowały ze sobą o zdobycie pierwszego miejsca. Każda z drużyn zagrała po cztery mecze. Poniżej tabela wyników:Ostatecznie pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna LKS Drzewiarz Jasienica grupa A, drugie miejsce Zapora Wapienica, trzecie miejsce KS Rudzica, czwarte miejsce LKS Drzewiarz Jasienica grupa B zaś piąte miejsce zajęła drużyna GKS Czarni Jaworze. Za zdobycie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca zostały rozdane złote, srebrne i brązowe medale. Lecz to nie wszystko, za najlepszego strzelca turnieju została przewidziana nagroda, którą zdobył Daniel Kocemba z drużyny LKS Drzewiarz Jasienica grupa A.


Damian Zdolski

-----------------***********--------***********-----------------
10 grudnia 2016r. (sobota)
Trening z Kuloodpornymi!

Kuloodporni Bielsko - Biała to drużyna piłki nożnej osób po amputacjach i z wrodzonymi wadami kończyn.
(AMP Futbol, Ekstraklasa)


Dnia 26.11.2016 sportowcy naszej szkoły wraz z trenerem Damianem Zdolskim mieli zaszczyt wziąć udział w treningu z drużyną Kuloodporni Bielsko- Biała. O godzinie 9:15 zebraliśmy się pod szkołą skąd udaliśmy się na orlik przy ul. Piastowskiej. Na miejscu przywitała nas radość i otwartość zawodników z Bielska, co szybko udzieliło się naszym chłopakom. Zanim rozpoczęła się rozgrzewka, trenerzy gospodarzy podkreślili, że nie nauczą nas niczego nowego, ale pokażą piłkę nożną z ich własnej perspektywy. Następnie każda z grup poprowadziła 10 minutową rozgrzewkę, po której wszyscy zostali wymieszani i ćwiczyli różnego rodzaju schematy i podania. To pokazało, że mimo różnic w warunkach fizycznych zarówno nasi chłopcy jak i "Kuloodporni" świetnie sobie radzą.


Około 11:00 rozpoczął się sparing. Jasieniczanie podzieleni na dwie grupy zagrali przeciwko gospodarzom 3 x 20 min. Mecz od pierwszych minut był bardzo zacięty i na wysokim poziomie. Dla piłkarzy oprócz wyniku liczyła się dobra zabawa, której nie brakowało. Mecz zakończył się wynikiem 2:2. (w karnych 4:2 dla Jasieniczan). Bramki dla naszej ekipy zdobyli Daniel Kocemba oraz Dawid Kołodziejczyk, natomiast dla ekipy z Bielska - Mariusz Krzempek oraz Bartek Łastowski. Warto podkreślić, że 19-letni Bartek jest jednym z najlepszych AMP futbolistów na świecie. O jego zaangażowanie zabiegał również aktualny Mistrz Turcji - Osmanlispor. Strzelił aż 36 bramek dla Reprezentacji Polski. Te sukcesy pokazują, jak wielkim wzorem Bartek może być dla innych, również pełnosprawnych piłkarzy. Trening zakończył się o godz. 12:00, po wszystkim wróciliśmy do domu.


Spotkanie z tak fantastycznymi ludźmi nauczyło nas, że należy cieszyć się życiem, czerpać z niego wszystko co najlepsze. Chłopaki pokazali nam, że ich niepełnosprawność nie jest ograniczeniem i mimo przeciwności losu z uśmiechem dążą do spełnienia swoich marzeń, starając się z dnia na dzień rozwijać swoje umiejętności. Ich zaciętość i wola walki zaimponowała nam i nauczyła pokory. Zachęcamy wszystkich do kibicowania Bielskiej ekipie i mamy nadzieję, że to nie ostanie nasze spotkanie!

Ewelina Kidoń i Klaudia Guzdek

zdjęcia: Bart FotoSport

-----------------***********--------***********-----------------
6 listopada 2016r. (niedziela)
Posiady Gwarowe

27 października 2016 r. w sali GOK w Jasienicy odbyły się pierwsze Posiady Gwarowe w ramach realizacji projektu „Bajtel i starzik rzondzom po naszymu - gwarowe spotkania pokoleń" , opracowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica, dofinansowanego przez Gminę Jasienica. Koordynatorem projektu była pani Jolanta Szczugiel, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum w Jasienicy. Uczestnicy spotkania zaprezentowali swoje umiejętności w posługiwaniu się gwarą nie tylko w wersji mówionej, ale również śpiewanej. W spotkaniu gawędziarskim udział wzięło 29 wykonawców ze szkół podstawowych i gimnazjów z Jasienicy, Iłownicy, Grodźca, Rudzicy, Międzyrzecza, Jaworza i Pierśćca, a także absolwenci Gimnazjum w Jasienicy. Występ wokalno-taneczny zespołu „Szwarne Dziecka” z ZSP w Iłownicy oraz zespołu wokalno-instrumentalnego „Zadymiarze” z Gimnazjum w Jasienicy ukazał piękno gwary śpiewanej. Uczestnicy wyróżniali się pięknymi strojami Śląska Cieszyńskiego.


W spotkaniu wziął udział Wójt Gminy Jasienica, pan Janusz Pierzyna, przedstawiciele komisji Kultury i Oświaty gminy Jasienica oraz wszyscy, którym bliska sercu jest gwara Śląska Cieszyńskiego. Spotkanie prowadził pan Józef Niesyt, członek zespołu „Jasieniczanka”, znany z felietonów pisanych gwarą pod pseudonimem „Josiyniczanin”, zapowiadając kolejne występy gwarowe. Podczas przerwy panie z Koła Gospodyń z Jasienicy zaprosiły uczestników posiadów oraz gości na „swaczynę”, czyli śląską przekąskę. Każdy z uczestników spotkania gwarowego otrzymał dyplom uznania oraz pamiątkowy kubek.


Podczas spotkania została wyróżniona pani Maria Szubert za ogromne zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą oraz z zespołem regionalnym „Jasieniczanka”, wielkie serce i promocję naszej gminy. Pani Maria otrzymała Order Sympatii przyznawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica. Nagrodzie towarzyszyła niespodzianka – laureatka musiała wypić sok z cytryny, co uczyniła z uśmiechem na twarzy. Organizatorzy Posiadów Gwarowych serdecznie dziękują wszystkim, którzy swoją pracą, energią i pomysłowością przyczynili się do zorganizowania tej imprezy.


GALERIA Z POSIADÓW

Dyrekcja Gimnazjum

-----------------***********--------***********-----------------
6 listopada 2016r. (niedziela)
TURBO KOZAK

W dniu 13.10.2016 odbył się turnej TURBO KOZAKA klasy 3a pod okiem trenera Damiana Zdolskiego . W turnieju tym brali udział: Łukasz Dziendziel, Dawid Kołodziejczyk, Daniel Kocemba, Jakub Olczyk, Szymon Staszko, Piotr Pochwalski, Klaudiusz Mendrek, Jakub Dobija, Michał Blask. Zawodnicy byli oceniani w 7 kategoriach:

-Sam na Sam (3 powtórzenia po 7 punktów)
-Rzut Karny (3 powtórzenia po 5 punktów)
-Karny w Ciemno (1 powtórzenie po 10 punktów)
-Rzuty Wolne (z 9m, 12m, 14m po 10 punktów)
-Rzuty Rożne (3 powtórzenia po 10 punktów)
-Połówka (3 powtórzenia po 15 punktów)
-Żonglerka Słabszą Nogą (Czas = 1minuta, 1 odbicie = 1 punkt)
Gra przebiegała w duchu sportu, wszyscy dobrze się bawili. Zdarzały się dyscypliny, w których zawodnicy nie zdobywali punktów, ale się tym nie zrażali, bo wierzyli, że w następnej konkurencji pokażą, kto tu rządzi. Wśród najbardziej wybijających zawodników znaleźli się: Kuba Dobija, który z zimną krwią strzelił wszystkie dane mu karne oraz Łukasz Dziendziel - nieomylnie strzelając z połówki za każdym razem. Szymon Staszko, jako jednyny, umieścił piłkę aż dwa razy w siatce podczas rzutów wolnych. W konkurencji żonglowania słabszą nogą najlepsi byli Daniel Kocemba i Piotr Pochwalski zdobywając po 47 pkt.


Nieoczekiwanym zwyciezcą okazał się Daniel Kocemba, w sumie zdobył 121 pkt. Brawa dla niego!!! Drugie miejsce zajął Łukasz Dziendziel (96pkt), a trzecie Jakub Dobija (78pkt).
Reszta graczy ukończyła turniej z wynikami:

-Dawid 47pkt
-Jakub Olczyk 29pkt
-Szymon 68pkt
-Piotr 72pkt
-Klaudiusz 54pkt
-Michał 88pkt
Pozostało już tylko czekać na rewanż. Brawa dla wszystkich uczestników.

Piotr Pochwalski

-----------------***********--------***********-----------------
17 październik 2016r. (poniedziałek)
Posiady Gwarowe


Dyrekcja Gimnazjum

-----------------***********--------***********-----------------
16 październik 2016r. (niedziela)
Dzień Edukacji Narodowej - Doceniamy, Dziękujemy!

Dnia 13 października br. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy 3C pod kierunkiem pani Doroty Kuminek przygotowali barwny program artystyczny. Za oprawę muzyczno-wokalną jak zawsze odpowiedzialny był wspaniały pan Stanisław Urban. Pani Dyrektor Dorota Pękala złożyła serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.

W tym wyjątkowym dniu młodzież podziękowała nauczycielom za trud i zaangażowanie w ich codziennej pracy. Uczniowie wręczyli pedagogom symboliczne kwiaty oraz słodkie "jajka niespodzianki" :) z ciepłymi życzeniami. Swoje życzenia i gorące podziękowania w imieniu rodziców skierował, dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników gimnazjum, przewodniczący Rady Rodziców pan Janusz Duława.

Administrator

-----------------***********--------***********-----------------
15 październik 2016r. (sobota)
XV Powiatowy Jesienny Rajd „Brązowego Liścia”

W dniu 01.10.2016 r. (sobota) odbył się XV Powiatowy Jesienny Rajd „Brązowego Liścia”, w którym uczestniczyły szkoły powiatu bielskiego. W rajdzie wzięła udział grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami – p. Ewą Skrzyńską-Tomalą oraz z p. Dorotą Łyś.

W tym roku trasa rajdu przebiegała szlakami turystycznymi Beskidu Małego - przez Kozy Małe, Przełęcz „U Panienki” (szlak czarny), Kozy (szlak żółty). Po trzech godzinach górskiego marszu w ciepłych promieniach słońca, pełni dobrego humoru, dotarliśmy na teren Centrum Sportowo-Widowiskowego w Kozach. Tam organizatorzy zapewnili nam gorącą grochówkę oraz herbatę. Następnie przeprowadzone zostały indywidualne konkurencje sportowo-rekreacyjne oraz prezentacje wokalne dla uczestników rajdu, w których chętnie wzięli udział nasi dzielni gimnazjaliści.

Mamy nadzieję, że za rok znowu będziemy mieli okazję poznać kolejne urocze miejsca naszego regionu.

Dorota Łyś

-----------------***********--------***********-----------------
25 września 2016r. (niedziela)
ZBIÓRKA ZUŻYTYCH BATERII

Rozpoczynamy kolejną edycję ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Zbiórka baterii” wraz z firmą REBA. Akcja polega na zbieraniu zużytych baterii. Wszystkich uczniów zapraszamy do udziału „ponieważ najcenniejsze jest to, abyśmy wspólnie przez nasze działania dbali o najcenniejsze bogactwo jakim jest środowisko, w którym żyjemy”. Zebrane baterie należy spakować, opisać imieniem, nazwiskiem ucznia, klasą, podać ilość sztuk i przynieść do sali 108 do prowadzącej akcję p.G.Handzel. Dla najaktywniejszych uczniów przewidziano nagrody.

Gabriela Handzel

-----------------***********--------***********-----------------
25 września 2016r. (niedziela)
AKCJA CHARYTATYWNA ZBIÓRKA ZNACZKÓW

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnej edycji akcji charytatywnej wspierającej Pallotyńskie dzieło misyjne. Akcja polega na zbieraniu ostemplowanych znaczków, wyciętych z koperty lub kartki z półcentymetrowym marginesem (nie mogą to być znaczki odklejone jak do klasera). Policzone i opisane imieniem, nazwiskiem, ilością sztuk należy przynieść do opiekuna akcji pani G. Handzel do sali 108. Zebrane znaczki przesyłamy do Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti, a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży pomogą w nauce dzieciom w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Wszystkich o wielkim sercu zachęcamy do niesienia pomocy innym. Nie każde dziecko na świecie ma możliwość nauki w takich warunkach jak Ty.

Gabriela Handzel

-----------------***********--------***********-----------------
4 września 2016r. (niedziela)
Zajęcia z native speakerem

W tym roku szkolnym w naszej szkole odbywać się będą zajęcia z native speakerem z Akademii Językowej Boston z Bielska-Białej. Zajęcia te skierowane są do gimnazjalistów chcących doskonalić swoje umiejętności językowe, w szczególności w zakresie konwersacji, poprawnej wymowy i poszerzenia słownictwa. Zajęcia zaplanowano w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów! W zakładce "DLA RODZICÓW" znajduje się deklaracja udziału w zajęciach.

Anna Strokosz

-----------------***********--------***********-----------------
2 września 2016r. (piątek)
ROK SZKOLNY 2016/2017 ROZPOCZĘTY

W czwartek 1.09.2016 r. w Gimnazjum w Jasienicy odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Uczniowie pod opieką wychowawców, p. M.Biesok, D.Kuminek i p. S.Urbana, przygotowali część artystyczną na powitanie pierwszoklasistów oraz reszty uczniów, którzy po dwóch miesiącach wakacji znowu przekroczyli progi szkoły. Pierwsza część akademii poświęcona była rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaś druga to wspomnienia z wakacji przedstawione w sposób humorystyczny. Wystąpił także zespół wokalny pod kierunkiem p. S.Urbana. Swoje występy taneczne przedstawiła również, grupa dziewcząt z klas trzecich.

Część oficjalna została zakończona przez panią dyrektor Dorotę Pękalę, która życzyła gimnazjalistom głównie sukcesów i dobrych ocen.

Piotr Kliber

-----------------***********--------***********-----------------
24 sierpnia 2016r. (środa)

Dyrekcja Gimnazjum

-----------------***********--------***********-----------------
27 czerwca 2016r. (poniedziałek)

Sekretarz szkoły

-----------------***********--------***********-----------------