Gazetka Szkolna - Aktualności

15 kwietnia 2018r. (niedziela)
Egzaminy gimnazjalne!

W dniach 18-20 kwietnia 2018 roku odbywać się będą EGZAMINY GIMNAZJALNE. Ponieżej w załącznikach przedstawiamy:

HARMONOGRAM i SALE EGZAMINACYJNE - pobierz

ROZKŁAD AUTOBUSÓW - pobierz

Dorota Pękala


-----------------***********--------***********-----------------
15 kwietnia 2018r. (niedziela)
Biegi przełajowe

W dniu 06.04.2018 roku obyły się zawody biegi przełajowe, w których wzięły udział dwie drużyny z naszej szkoły. Pierwszy skład dziewczyn: Ula Błaszczeć, Michaela Grubesic, Klaudia Polok, Wiktoria Pyka, Ola Galińska, Wiktoria Binek

Drugi skład chłopaków to: Daniel Brudny, Łukasz Kliber, Patryk Tolasz, Maks Czyż, Konrad Gumoś, Maciek Walczak. Nasze drużyny zajęły wysokie miejsca. Najlepszy z całego powiatu okazał się być nasz uczeń Patryk Tolasz, zajmując tym samym 1 miejsce. Cała drużyna, "nasi panowie", zajęli 2 miejsce, a dziewczęta 3 miejsce, co zakwalifikowało obie drużyny do następnego etapu.Damian Zdolski


-----------------***********--------***********-----------------
26 marca 2018 r. (poniedziałek)-----------------***********--------***********-----------------
25 marca 2018r. (czwartek)
GIEŁDA EDUKACYJNA

Już po raz kolejny szkoły ponadgimnazjalne zawitały w progi naszego gimnazjum. 20 marca 2018 roku odbyła się Giełda Edukacyjna podczas, której gimnazjaliści klas trzecich mogli zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną szkół z Bielska, Skoczowa i Wisły. W pierwszej części uczniowie wysłuchiwali prezentacji przygotowanych przez poszczególne szkoły. Prezentacje rozpoczęły się od pokazu samoobrony i musztry wojskowej zaprezentowane przez uczniów Szkoły Kadetów w Bielsku-Białej. W drugiej części uczniowie dowiedzieli się o warunkach rekrutacji, porozmawiali z absolwentami naszej szkoły, otrzymali ulotki i foldery.

Giełda Edukacyjna to doskonała okazja, by wybrać najbardziej odpowiedni kierunek kształcenia i dowiedzieć się, jak zaplanować karierę zawodową. Impreza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów. Organizatorki Monika Lisiecka, Bożena Krygier i Dagmara Ewertowska zadbały o dobrą atmosferę i serdeczne przyjęcie gości. Kolejna giełda już za rok.

Monika Lisiecka


-----------------***********--------***********-----------------
15 marca 2018r. (czwartek)
Zostań Robertem Lewandowskim

W dniu 28.02.2018 w hali sportowej ZSP Jasienica odbył się Turniej „Zostań Robertem Lewandowskim” o mistrzostwo szkoły klas 3-4 z rocznika 2007 i młodszych. W turnieju uczestniczyło ok. 45 uczniów w tym 40 chłopakówi 5 dziewczyn. Przed rozpoczęciem turnieju nauczyciel wychowania-fizycznego pan Damian Zdolski przekazał uczniom informacje o przepisach gry oraz organizacji turnieju. Po części teoretycznej uczniowie wspólnie rozpoczęli rozgrzewkę.
Klasy grały systemem „każdy z każdym”. Po zakończeniu turnieju każdy uczeń otrzymał pamiątkowy medal za udział. Wyróżniono również po jednej osobie z każdej klasy, która otrzymała statuetkę za „Najlepszego zawodnika w klasie” .

Drużyny:
3 A - K.Budny (Najlepszy zawodnik klasy - 4 bramki), D.Bujak, D.Budziński, K.Daniel, M.Sieczkowski,
3 C - P.Brzóska (Najlepszy zawodnik klasy - 3 bramki), J.Szlagor - (2 bramki), F.Tymon (Super postawa na bramce), M.Wolny,
3 D – J.Norymberczyk (Najlepszy zawodnik klasy - 7 bramek król strzelców turnieju) ,B.Waluś(1 bramka), P.Konicki (3 bramki), M.Ferfecki, K.Drobik, D.Ożana,
4 A - N.Kaczor, J.Słonka (Najlepszy zawodnik klasy – 4 bramki), Sz.Kuminek (1 bramka), J.Jodłowiec, W.Faruga, M.Moczała, M.Badula (3 bramki),
4 B – D.Kobiela ( Najlepszy zawodnik klasy- 5 bramek), K.Gaweł,M.Wolny, N.Wolny, K.Gruszka (1 bramka), O.Gruszka (2 bramki), D.Szarek, B.Dobija, K.Szuta,
4 C - M.Bielesz (2 bramki), M.Filipkowski (3 bramki), A.Łęczycki(1 bramka), W.Hyrnik, S.Pagieła, D.Duraj (Najlepszy zawodnik klasy - 5 bramek),
4 D - A.Burian (2 bramki), L.Suchy, W.Waliczek (1 bramka) ,Sambor Leszczewicz (Najlepszy zawodnik klasy – 4 bramki), I.Naumczyk, K.Socha.
Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje za zaangażowanie oraz wole walki do ostatnich sił.

Ze sportowym pozdrowieniem Damian Zdolski


-----------------***********--------***********-----------------
8 marca 2018r. (czwartek)
PIKNIK MATEMATYCZNY

14 marca 2018 r. mFundacja i Fundacja Dobra Sieć zapraszają czterech reprezentatów naszej szkoły na Piknik Matematyczny podsumowujący IV edycję programu edukacyjnego „mPotęga”. W tym roku szkolnym uczniowie z klas 2b i 3b gimnazjum brali udział w projekcie "Przygoda z geometrią na pomarańczy - Trzy światy geometrii" organizowanym przez Fundację "Matematyka dla wszystkich" i WOM w Bielsku-Białej. Organizatorzy zapewniają nam bezpłatne zwiedzanie Centrum Nauki Kopernika, udział w próbie pobicia rekordu Guinnessa w najdłuższą linię osób prezentujących rozwinięciu liczby pi oraz inne atrakcje. Myślimy, że będzie to cudownie spędzony czas na nauce i rozrywce.
Przejazd do Warszawy zasponsorowała nam Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

Ksenia Sobańska


-----------------***********--------***********-----------------
1 marca 2018r. (czwartek)
Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Od wielu lat uczniowie Gimnazjum w Jasienicy biorą udział w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. W tym roku na szczeblu rejonowym reprezentowała naszą szkołę Joanna Frycz. Na tym etapie należało rozwiązać test dotyczący zdrowia i wiedzy o PCK oraz udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Joanna uzyskała największą ilość punktów i będzie reprezentować rejon bielski PCK na etapie okręgowym w Katowicach.

W celu przystąpienia do tego etapu należy przeprowadzić akcję prozdrowotną i wysłać do komisji konkursowej sprawozdanie z przeprowadzonej akcji . W tym roku członkowie PCK przeprowadzili akcję pod hasłem „Różne oblicza stresu, czyli od motywacji do depresji”. Temat wydał nam się niezwykle ważny i aktualny. Słowo stres pojawia się bardzo często w rożnych sytuacjach. Stres towarzyszył człowiekowi od momentu jego pojawienia się. Pozwalał przetrwać, unikać niebezpieczeństw, bronić się lub uciekać. Dziś, rozwój cywilizacji, szybkie tempo życia, rywalizacja sprawiają, że stres jest wszechobecny i dotyczy nie tylko dorosłych. W ramach akcji Joanna Frycz przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą przyczyn i skutków stresu , którą zaprezentowana na spotkaniu z rodzicami.

Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy ankietę pod hasłem „Stres w moim życiu”. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie ankiety.
Z ankiety wynika, że uczniowie odczuwający stres codzienne stanowią 33%, a kilka razy w tygodniu stres odczuwa 32%, tylko 19% uczniów odczuwa stres bardzo rzadko. Najsilniejszy stres jest związany z problemami szkolnymi – 38%, na drugim miejscu są kłótnie i nieporozumienia z innym osobami – 32%. Stres uczniowie odczuwają poprzez przyspieszoną akcję serca 34% oraz ból i napięcie w żołądku 25%. Stres utrudnia koncentrację u 32% badanych, powoduje rozdrażnienie -17%, zaburzenia snu występują u 13%. W szkole najsilniejszy stres wywołują odpytywanie i niezapowiedziane kartkówki - 34% oraz złe oceny 22%. Konflikty i awantury to sytuacje, które wywołują najsilniejszy stres w domu, dotyczy to 64% badanych, na drugim miejscu są choroby – 21%. Uczniowie w różny sposób odreagowują stres. 26 % badanych zamyka się w sobie, 18% reaguje agresją i również tyle szuka rozwiązania problemu, 15% reaguje płaczem. Jak radzą sobie uczniowie ze stresem? Najczęściej słuchają muzyki - 29%, inni grają w gry lub oglądają filmy, inni odreagowują stres aktywnością fizyczną lub rozmową z kimś bliskim, 9% nie radzi sobie ze stresem.

Podsumowując: duża grupa uczniów odczuwa stres codziennie lub kilka razy tygodniu, najczęściej jest on związany ze szkołą lub relacjami z innymi, niektórzy uczniowie nie radzą sobie ze stresem. Rolą dorosłych jest pomóc młodym ludziom, wspierać ich, wskazywać sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, być przy nich, kiedy potrzebują pomocy. Nadmierny stres jest bowiem przyczyną wielu chorób somatycznych i psychicznych.

Joanna przygotowała informację o przyczynach i skutkach zdrowotnych wynikających z nadmiernego stresu, która została przedstawiona uczniom naszego gimnazjum w krótkiej audycji przez radiowęzeł oraz mieszkańcom gminy Jasienica podczas imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Różne oblicza stresu, czyli od motywacji do depresji

1. Stres to pojęcie bardzo szerokie. Ogólnie mówiąc, jest to reakcja organizmu na przeszkody, takie jak zbyt duże obciążenie fizyczne lub psychiczne, niebezpieczeństwo, sytuacje niecodzienne, trudne. Bodźce te wywołują reakcję obronną organizmu, jego mobilizację w kryzysowych momentach, jeżeli stres jest krótkotrwały. Jeżeli zaś trwa bardzo długo, może powodować osłabienie, apatię, niepokój, a także dolegliwości fizyczne. W niektórych przypadkach prowadzić może do depresji.
2. Depresja to poważna choroba, która wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia, objawia się smutkiem, utratą zainteresowań i przyjemności, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji. Depresja znacząco wpływa na jakość życia pacjentów i ich zdolność funkcjonowania w każdym obszarze życia, zarówno społecznym jak i zawodowym
3. Wyróżnia się dwa rodzaje stresu:
• Dystres (zły stres) – paraliżujący, niosący cierpienie i dezintegrację psychiczną
• eustres (dobry stres) – motywujący do wysiłku i osiągnięć życiowych.
4. W dzisiejszych czasach młodzież w dużym stopniu narażona jest na stres. Najczęstszymi jego objawami jest:
• Uczucie zmęczenia
• Drażliwość oraz nadpobudliwość
• Złość
• Stany lękowe
• Bezsenność
• Bóle głowy
• Obniżenie nastroju
• Obniżenie motywacji
• Problemy z koncentracją
• Brak apetytu
• Problemy żołądkowe
5. Jeśli chodzi o sposoby radzenia sobie ze stresem wśród młodzieży to najczęściej jest to słuchanie muzyki, uprawianie sportu, spotykanie się ze znajomymi, próba zrelaksowania się czy pójście na spacer, ale też wiele nastolatków nie posiada sposobu na radzenie sobie ze stresem.
6. Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym – na świecie na depresję choruje ponad 350 mln ludzi, w Polsce nawet do 1,5 miliona osób. Najczęściej diagnozowana jest u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat i dotyka co dziesiątego mężczyznę oraz co piątą kobietę. Wśród osób chorujących na depresję 40-80% ma myśli samobójcze, 20-60% podejmuje próby samobójcze – pośród nich – 15% chorych skutecznie. Z powodu depresji ginie około miliona osób na świecie każdego roku, a 3 800 każdego dnia.
Kiedyś uważano, że depresja to choroba dorosłych. Obecnie szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet 20% nastolatków oraz nawet 3% dzieci poniżej 12 lat. Dotyka ona też częściej dziewczyn niż chłopców.
7. Objawami depresji u dzieci może być:
• pogorszenie nastroju
• ciągły smutek
• stany lękowe pojawiające się bez żadnych przyczyn i nasilające w obliczu trudniejszych wyzwań i zadań
• poczucie winy i niska samoocena
• myśli samobójcze
• utrata apetytu i szybkie chudnięcie (rzadziej obżarstwo i nadwaga)
• zaburzenia snu
• niemożność koncentracji
• spowolnienie, szybkie męczenie się, utrata sił fizycznych i psychicznych
Aby rozpoznać te objawy muszą one występować bez przerwy przez co najmniej 2 tygodnie.
8. Aby zmniejszyć stres wśród młodzieży należy zapewnić im:
• ruch i relaks
• spotkania z przyjaciółmi i rozmowa
• lepsza organizacja życia codziennego
• określanie hierarchii zadań i celów
• ćwiczenia relaksacyjne
• pozytywne myślenie
• czas na odpoczynek
• ćwiczenia odprężająco-koncentrujące
• poczucie humoru
• ćwiczenie dystansu do problemów
9. Metod redukcji stresu jest bardzo wiele, ale najważniejsze jest, aby w przypadku zauważenia jego objawów rozmawiać z dzieckiem. Zainteresowanie jego problemami powinni wykazać zarówno rodzice, opiekunowie, jak i nauczyciele. Odpowiednio poprowadzona rozmowa pozwoli odkryć źródła stresu u dziecka. Możliwe, że jego trudności mają głębszą przyczynę. Ważne jest również zrozumienie i wsparcie, zapewnienie relaksu, a w razie konieczności- wizyta u psychologa. Źródłem wiedzy były materiały dostępne w Internecie.

W niektórych klasach na lekcjach wychowawczych przedstawione zostały prezentacje dotyczące stresu, uczniowie proponowali różne sposoby radzenia sobie ze stresem, przygotowano również plakaty dotyczące stresu. Wykonana została gazetka szkolna informująca o przyczynach i skutkach nadmiernego stresu oraz o tym w jaki sposób można radzić sobie ze stresem.

W klasie IV uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni malowali mandale i sprawdzali inne techniki radzenia sobie ze stresem oraz wykonali gazetkę klasową na temat stresu.

W wielu klasach uczniowie włączyli się do akcji „Zamaluj stres” i skorzystali z propozycji malowania antystresowych mandali – wyniki przedstawiliśmy na wystawie

Barbara Mierzejewska


-----------------***********--------***********-----------------
22 stycznia 2018r. (poniedziałek)

FERIE NA SPORTOWO!!!-----------------***********--------***********-----------------
21 stycznia 2018r. (niedziela)
WIELKA ORKIESTRA ZAGRAŁA SUPER!!!

Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego koncertu za wielkie serce i hojność.
Dziękujemy wolontariuszkom, uczniom występującym w programie artystycznym, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz młodzieży zaangażowanej w organizację tego wspaniałego koncertu.

Dyrekcja ZSP w Jasienicy


-----------------***********--------***********-----------------
2 stycznia 2018r. (poniedziałek)
-----------------***********--------***********-----------------
22 grudnia 2017r. (piątek)
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE-----------------***********--------***********-----------------
21 grudnia 2017r. (czwartek)
Z MIKOŁAJEM W DOMU DZIECKA

Dnia 7 grudnia 2017r. uczennice klasy 3C – Paulina, Kinga, Klaudia, Weronika, Klaudia, Natalia, Ania, Maja wraz z opiekunem p. G.Handzel i rodzicami, odwiedzili Dom Małego Dziecka w Bielsku-Białej.

Uczennice przygotowały i przedstawiły dzieciom krótką inscenizację „Opowieści wigilijnej” oraz podarowały wcześniej zebrane słodycze i przedmioty codziennego użytku opiekunom dzieci. Podczas spotkania młodzież zadawała dzieciom zagadki związane z przedstawieniem, a następnie wychowankowie domu dziecka zaprosili ich do wspólnej zabawy. Uczennice wspominały każdy wyjazd przez ostatnie 3 lata.

Gabriela Handzel


-----------------***********--------***********-----------------
21 grudnia 2017r. (czwartek)
GEOMETRIA NA POMARAŃCZY

Uczniowie klas gimnazjalnych ZSP w Jasienicy realizujący innowację pedagogiczną z matematyki i języka angielskiego wzięli udział we wrześniu w projekcie "Przygoda z geometrią na pomarańczy- Trzy światy geometrii" organizowanym przez Fundację "Matematyka dla wszystkich" i WOM w Bielsku-Białej. Warsztaty prowadzili specjaliści w zakresie geometrii nieeuklidesowych: dr Anna Rybak z Uniwersytetu w Białymstoku oraz István Lénárt – pracownik ELTE University w Budapeszcie. Pod kierunkiem wybitnych specjalistów i przy użyciu specjalnych modeli czworo uczniów naszej szkoły (Julita Stokłosa, Łukasz Gawlik, Maciej Walczak i Konrad Gumoś) poszukiwali odpowiedzi na ciekawe matematyczne pytania. Następnie zadaniem tych uczniów było przeprowadzenie zajęć dla swoich rówieśników by nauczyć ich podstaw geometrii na kuli.

Nietypowa lekcja matematyki, prowadzona przez uczniów odbyła się 29 listopada. Każdy uczestnik zajęć otrzymał pomarańczę, wykałaczki oraz gumki recepturki do samodzielnego wykonywania zadań. Pomoce zakupione były dzięki wsparciu Rady Rodziców przy ZSP w Jasienicy. Na początku prowadzący zapytali m. in. „Czym jest odcinek?”, „Czym jest prosta?”, „Czy da się mierzyć odległości na sferze za pomocą tradycyjnych przyrządów geometrycznych?”. Jednocześnie uczestnicy mogli wykonywać doświadczenia pomagające zrozumieć poruszane problemy. Podczas zajęć pokazaliśmy przyrządy geometryczne zaprojektowane do pomiarów na sferze oraz udowodniliśmy, że istnieją trzy proste prostopadłe do siebie nawzajem. Wytłumaczyliśmy, czym jest okrąg wielki i jakie znaczenie ma na sferze. Skonstruowaliśmy trójkąt z kątami o mierze 540 stopni i zaprezentowaliśmy, jak znaleźć najkrótszą drogę z Warszawy do Chicago (nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać).

"Myślę, że zajęcia były ciekawym połączeniem zabawy oraz nauki i każdy z nich skorzystał. Udało nam się zainteresować naszych kolegów tematem geometrii na sferze i w prosty sposób wytłumaczyć niektóre sformułowania. Byłam pozytywnie zaskoczona tym, jak wiele rzeczy udało im się zrozumieć, ponieważ niektóre nawet nam sprawiały problem. Mam nadzieję, że będę mogła uczestniczyć kiedyś w podobnych zajęciach" - podsumowała zajęcia Julita Stokłosa.

Ksenia Sobańska i Anna Strokosz


-----------------***********--------***********-----------------
21 grudnia 2017r. (czwartek)
I ty możesz zostać naukowcem

1 grudnia uczniowie klas szóstych ZSP w Międzyrzeczu Górnym oraz klas gimnazjalnych z rozszerzoną matematyką ZSP w Jasienicy wzięli udział w Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. Bogata oferta zajęć i pokazów dla dzieci i młodzieży pozwoliła każdemu uczestnikowi wycieczki na zaspokojenie ciekawości w każdej dziedzinie nauki. Dla zainteresowanych programowaniem przygotowano zajęcia Lego Mindstorms - w poszukiwaniu złota. Podczas rozgrywek Mózgomania - myśl i walcz, uczniowie wzięli udział w grze zespołowej polegającej na budowaniu wieży. Uczniowie spróbowali swoich sił w innych grach logicznych wymagających kreatywności i wyobraźni - rozwiązywali zagadki w Escape room w 40 minut dookoła świata.

Młodsi uczestnicy zajęć wzięli udział w warsztatach: Fizyka balonika, Budujemy swoją rakietę a także poznawali tajniki Świata druku 3d. Licznie przygotowane stanowiska z różnych uczelni zachęciły dzieci do zabawy nauką. Poznawały magiczny świat chemii, zawiłości fizyki a także miały okazję spróbować swoich sił w dziedzinie medycyny, psychologii. Nie zabrakło licznych konkursów i słodkich nagród dla najmłodszych. Festiwal Nauki to wydarzenie organizowane przez śląskie uczelnie oraz Miasto Katowice. Naukowcy oraz popularyzatorzy nauki podzielili się innowacyjnymi wynikami badań oraz ich zastosowaniem w przemyśle i gospodarce. Myślę, że dzieci i młodzież zgłębiły świat nauki i dostrzegły jego znaczenie w naszym codziennym życiu.

Ksenia Sobańska


-----------------***********--------***********-----------------
11 grudnia 2017r. (poniedziałek)
Młodzież udziela pierwszej pomocy

W siedzibie bielskiego Starostwa Powiatowego 1 grudnia rozstrzygnięto VI Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy. W tym roku zakwalifikowało się 15 dwuosobowych drużyn uczniów i uczennic z 15 szkół mających w swoich strukturach klasy gimnazjalne. Najpierw 15 listopada odbył się szkolny etap konkursu w trakcie którego 200 uczniów rozwiązywało test wiedzy teoretycznej, składający się z 20 pytań, a jego laureaci zakwalifikowali się do etapu powiatowego. W Starostwie Powiatowym uczestników konkursu i ich opiekunów przywitały Katarzyna Adamiec członek zarządu Powiatu i Lucyna Majewska naczelnik Wydziału Zdrowia. Młodzi ratownicy wzięli udział w konkurencjach, podczas których mogli zaprezentować swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy według przygotowanych zadań praktycznych. Zadania, które opracowała komisja w składzie: przewodnicząca - Bożena Korzeniewicz – starsza pielęgniarka, pełnomocnik dyrektora ds. zarządzania Jakością i Epidemiologii w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym oraz członkowie: Helena Byrdy – Przybyła – przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu, Jadwiga Borutko, Fidia Furtok i Jerzy Klimczok – ratownicy medyczni, polegały na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanej osobie, która miała krwawiącą ranę lewego przedramienia oraz stłuczony/złamany palec w ręce prawej oraz na udzieleniu pomocy nieprzytomnej koleżance. Po wykonaniu tych zdań do etapu II przeszło 8 drużyn , które otrzymały największą ilość punktów.
W II etapie konkursu młodzież udzielała pomocy osobie, która zasłabła na przystanku i równocześnie jeden z członków drużyny wzywał pogotowie ratunkowe. Do III etapu przeszły drużyny, które uzyskały największą ilość punktów za te dwa zadania. Z uwagi na fakt, że na trzecim miejscu zakwalifikowały się 2 drużyny, z równą ilością punktów, obie zostały dopuszczone do etapu III, który polegał na wykonaniu dwóch zadań: udzielenia pomocy starszej osobie chorej na astmę, która straciła przytomność i dodatkowo trzeba było opisać wykonane czynności wezwanemu zespołowi ratownictwa. II zadanie to był test wiedzy praktycznej, składający się z 5 pytań. Po zapoznaniu się z ostateczną punktacją poszczególnych drużyn okazało się, że najwięcej punktów zdobyli : Patrycja Stebel i Julia Fajfer ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Czechowicach – Dziedzicach, II miejsce przypadło Sylwii Gibas i Paulinie Klęczar ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czańcu, a III Karolinie Kłos i Kacprowi Graboń z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jasienicy.

Nagrody laureatom i uczestnikom tego trudnego i ważnego dla edukacji i profilaktyki zdrowotnej konkursu wręczali: członek Zarządu Powiatu Katarzyna Adamiec, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu Helena Byrdy – Przybyla i dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra.

/Alina Macher www.powiat.bielsko.pl/


-----------------***********--------***********-----------------
24 listopada 2017r. (piątek)
Próbny egzamin gimnazjalny!Już wkrótce w naszej szkole odbędą się próbne egzaminy gimnazjalne:

5.12.2017r. - historia/WOS a następnie język polski
6.12.2017r. - część przyrodnicza (biologia, geografia, chemia, fizyka) a następnie matematyka
7.12.2017r. - język obcy
Pamiętamy o odświętnym ubiorze oraz zabraniu legitymacji!


-----------------***********--------***********-----------------
10 listopada 2017r. (piątek)
Święto Niepodległości

„Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo"


Dnia 10 listopada w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jasienicy odbył się uroczysty apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku mija 99. rocznica tego najważniejszego dla Polaków święta. Apel poświęcony był osobie Marszałka Józefa Piłsudskiego, w tym roku przypada 150. rocznica jego urodzin, a rok 2017 Sejm RP ogłosił Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów, pod opieką nauczycieli p. J.Duławy, p. K.Niemiec, p. S.Urbana i p. P.Morawskiego.

Klasy siódme przygotowały scenkę, w której przedstawione zostały najważniejsze fakty z życia Marszałka. Najwięcej wzruszeń dostarczyły przepięknie recytacje wierszy patriotycznych oraz piosenki w wykonaniu chóru złożonego z uczniów klas młodszych, a także solistów i duetów klas starszych. Do odzyskania niepodległości przez Polskę przyczynił się wysiłek wielu ludzi, ale niewątpliwie Marszałek Józef Piłsudski jest głównym architektem polskiej niepodległości, więc jak pięknie zostało powiedziane w jednym z wierszy „..bohater nigdy nie umiera..”.-----------------***********--------***********-----------------
13 października 2017r. (piątek)
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek 13 października 2017 roku uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Spotkanie to przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych pod kierunkem p. G.Hadzel, A. Szymkowiak oraz p. S.Urbana. Ten "koncert życzeń" mówionych i śpiewanych zadedykowano nauczycielom i pracownikom szkoły. Na zakończenie apelu zabrała głos pani dyrektor Jolanta Duźniak.-----------------***********--------***********-----------------
3 października 2017r. (wtorek)
Przygoda z geometrią na pomarańczy...

Czworo uczniów z naszego gimnazjum: Konrad Gumoś, Maciej Walczak (3b), Julita Stoklosa i Łukasz Gawlik (2b) wraz z opiekunami p. Ksenią Sobańską i p. Anną Strokosz mieli wyjątkową okazję uczestniczenia w warsztatach matematycznych zatytułowanych: Przygoda z geometrią na pomarańczy – trzy światy geometrii. Warsztaty te zostały zorganizowane dzięki Fundacji Matematyka dla Wszystkich i sfinansowane dzięki grantowi w programie „mPotęga”. Zajęcia odbyły się 21 września 2017r. w Bielsku-Białej i prowadzili je znakomici specjaliści w zakresie geometrii nieeuklidesowych: dr Anna Rybak z Uniwersytetu w Białymstoku oraz István Lénárt – pracownik ELTE University w Budapeszcie. Jest on autorem projektu nauczania geometrii na płaszczyźnie, na sferze i na powierzchni hiperbolicznej metodą porównawczą już od najwcześniejszych etapów edukacyjnych i zaprojektował specjalny model kuli wraz z przyrządami do pomiarów odcinków i kątów na sferze.


Warsztaty dały okazję do bezpośredniego eksperymentowania i odkrycia, że prawa geometrii na płaszczyźnie (geometrii euklidesowej) nie stanowią jedynego systemu geometrycznego w nauce. Tym bardziej, że do opisu Ziemi jako planety, do opisu Wszechświata oraz wielu zjawisk fizycznych jest nam potrzebny inny system niż geometria na płaszczyźnie. Wspólnie z grupami młodzieży z innych bielskich szkół zastanawialiśmy się nad tym:
- Czy istnieje dwukąt?
- Czy suma kątów wewnętrznych trójkąta zawsze wynosi 180 stopni?
- Czy okrąg może być linią prostą?
- Czy na piłce można narysować kwadrat?
- Czym jest prosta na sferze?
- Jak mierzyć długość odcinka na sferze?
- Dlaczego płaskie mapy takie, jak np. te w atlasie geograficznym są zniekształconym odbiciem rzeczywistości?


-----------------***********--------***********-----------------
4 września 2017r. (poniedziałek)
ROK SZKOLNY 2017/2018 ROZPOCZĘTYW poniedziałek 4.09.2017 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie pod opieką wychowawców, p. A.Strokosz, p. W.Machalicy, p. P.Klibra, przygotowali część artystyczną na szczególne powitanie pierwszoklasistów oraz reszty społeczności uczniowskiej. Po dwóch miesiącach wakacji znowu przekroczyliśmy progi szkoły. Pierwsza część akademii poświęcona była rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaś druga to wspomnienia z wakacji przedstawione w sposób humorystyczny. Wystąpił także zespół wokalny pod kierunkiem p. S.Urbana i p. P.Morawskiego.

Część oficjalna została zakończona przez panią dyrektor Jolantę Duźniak, która życzyła wszystkim sukcesów i dobrych ocen. Uroczystość uświetnili swą obecnością: proboszczowie parafii katolickiej i ewangelicko-augsburskiej oraz licznie zgromadzeni rodzice uczniów klas młodszych.


-----------------***********--------***********-----------------